Więcej szczegółów o stosowaniu IP Box
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień dotyczących preferencji 5-proc. opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. To ważne, bo po wypracowaniu ostatecznej wersji zastosowanie się do nich powoduje objęcie ochroną prawno-podatkową.
Uchwalenie przepisów dotyczących ulgi nazwanej IP Box, spowodowało wiele pytań dotyczących jej rozliczania. Czy nową ulgę będzie można stosować łącznie z funkcjonującym już rozwiązaniem, tzw. ulgą B+R? Jakie podmioty będą mogły skorzystać z ulgi? Jaką dokumentację prowadzić w celu skorzystania z preferencji?
Nie powinno dziwić, że podatnicy chcą wiedzieć w jaki sposób zastosować preferencję, gdyż pozwala ona na 5-proc. opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez podatnika z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Praktyka dopiero się kształtuje W celu wyjaśnienia kluczowych aspektów stosowania omawianej preferencji podatkowej, 12 kwietnia 2019 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień dotyczący preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez kwalifikowane prawa własności intelektualnej (IP). Przepisy o IP Box to nowość w polskim systemie prawa podatkowego, co oznacza, że nie ma jeszcze wykształconej praktyki, a nawet teorii stosowania tych przepisów. W konsekwencji, celem objaśnień IP Box jest przedstawienie prawidłowego rozumienia przepisów tak, aby od początku konstytuowała się jak najlepsza praktyka ich stosowania, tj. jak najbardziej przewidywalna i jednolita oraz oparta na odpowiednich metodach wykładni prawa podatkowego.
Po wypracowaniu ostatecznej wersji objaśnień podatkowych będą one miały ogromne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta